 | KISLEMEZMUSTRA
WISHFUL THINKING
(Life Is King)
1997. június 13.

A duóvá karcsúsodó Alphaville első kislemeze. Egy újabb korszak kezdete, a "vissza
a gyökerekhez" jegyében. Csupa elektronikus hangzás, erős, techno
jellegű dobok, samplerek, effektek, filharmonikus zenekari betétekkel.
Még inkább táncolható remixek. Sok év kihagyás után ismét egy b oldalas
dal, a korszak hangulatához igazodva (Life Is King).
Videó hiányában csaknem visszhangtalan kislemez, annál nagyobb koncert kedvenc, állandó koncert darab.
Amikor 1996. március 2-án, életem első Alphaville koncertjén meghallottam a
Wish You Were Dead című
új dalukat, szinte biztos voltam benne, hogy megvan a következő
slágerük. A koncerteken akkor debütáló dal kedvező fogadtatásban
részesült, s tulajdonképpen azóta állandó koncert darab lett. Az
időközben felvételre került nóta - a producer és lemezcég nyomására -
címét Wishful Thinking-re változtatták. Szó mi szó,
elég morbid lett volna kislemezt megjelentetni a "Bárcsak dögölnél meg"
címmel. De nem csak a dal címe, hanem a stílusa is megváltozott, amire
az a kislemezre került. Köszönhető volt ez persze az új producernek
(Andy Richards) és a Wea lemezcégnek is más elvárásai voltak az új
anyaggal kapcsolatban, ellentétben a két legutóbbi Alphaville album
kapcsán. Kialakult a (régi) új irány: vissza a gyökerekhez! Ez persze
részben volt csak meglepetés, mert Marian már a Prostitute megjelenése után egy évvel bejelentette, miszerint az együttes "új partok felé evez" majd.
A Wishful Thinking
volt hivatott bemutatni az új korszak kezdetét. Már a lemez borítója is
azt sejtette élénksárga színével, az együttes új, piros logójával,
mintegy előrejelzés: itt most valami meghökkentő következik. S valóban.
Valami egészen elképesztő képet vághattam azon a júniusi vasárnapon,
amikor Komjáthy György bemutatta Vasárnapi koktél című műsorában az új
kislemezt. Habár ismertem a dalt a koncertről, de mégis mást kaptam,
mint amire számítottam. Egyszerű, ellaposodó hangzás, elektronikus
alapokkal, techno ritmusszekcióval, mindez nagyzenekari részekkel
megspékelve. Az egész produkció tökéletesen illeszkedett az akkori
zenei trendbe, és ezt természetesen az együttes is elismerte. A
kislemez verzió számomra érthetetlen módon, a dal egy remixe lett
(Turbobeat), tehát nem az albumról lett kimásolva. Ez még talán rendben
is lenne, de olyannyira szembetűnő a különbség a változatok között,
hogy sokáig csak kapkodtam a fejem - mi is lenne ez az egész. Az
intró még egészen elviselhető, talán ez az egyetlen eleme a dalnak,
amit átmentettek az eredeti demóból. Az utána következő minimalista és
lapos hangzás csak a refrén alkalmával törik meg, amikor is
megszólalnak a már említett vonósok, valamiféle "gitárhangzással"
dúsítva, amit most itt persze a szintiből jött. Az amúgy lendületes és
slágeres dal erőssége Marian énekteljesítménye a már említett
nagyzenekari részekkel. De hiába minden erőlködés, újbóli kísérlet a
tömegekhez való fordulással, videó hiányában ez a dal, ebben a formában
önmagában kevés volt az üdvösséghez. Talán ha a földbe döngölős album
verziót hozták volna ki, nagyobb esélye lett volna, de azt szerintem
már senki nem merte bevállalni. Így maradtak a Turbobeat remixek a
kislemezre, beleértve az extended verziót, ami semmi újat nem adott a
produkcióhoz a hosszától eltekintve.
A további remixeket hallgatva: a kislemezen elhangzik még az
úgynevezett Physical shot cut mix, amelynek a hosszabb verzióját is
meghallgathatjuk, igaz azt csak a cd promóciós változatán (Physical
mix). Ez a változat egyértelműen a techno világába viszi el a dalt,
pergősebbé és táncolhatóbbá téve azt. Számomra semmilyen előremutatót
nem tartalmaz, sőt, olyannyira nem szeretem, hogy a mai napig mindig
átugrom. S mielőtt a még egyetlen hátralévő remixre kitérnék, itt
engedtessék meg néhány szó a b oldalas számról, ami tulajdonképpen már
nem is igazi b oldal, lévén a kislemez nem jelent meg bakeliten, csak
cd formátumban. A Life Is King
egy meglepetés volt számomra, sokáig nem is tudtam mire vélni.
Vontatott hangulatú, torzítókkal megfejelt versszakok, valamivel
élénkebb, fejhangon menetelő refrén erős és odavágó dobokkal,
minimalista szintetizátor-hangzással, sok-sok effekttel. Ez a dal is
hozza a korabeli divathullám vonásait, de minden erénye ellenére - ha
egyáltalán van ilyen - nem kerülhetett már fel a következő sorlemezre.
Illetve majd az amerikai kiadásra igen. A Wishful Thinking-nek
jelent meg egy 12"-es vinyl változata is, amelyre a Physical mixeken
kívül a dal Mars Attax mixe került még fel. Egy egészen más
megközelítés: a versszakok nem emlékeztetnek az eredeti
változatra, csak a refrénnél tér vissza a dal az eredeti medrébe.
Óriási szintiszőnyeg és effektzuhatag az egész, szinte ömlik ránk a
zene. Magával ragad, sodor, elvisz a világvégére érzés. Tetszetős,
ki-kilépős befejezés. Ha a másik kettő remix némileg csalódás, ez
mindenképp kárpótolt bennünket.
Amikor visszaemlékezem ezekre az időkre, elég sok érzés kavarog bennem.
De ha röviden jellemeznem kellene az Alphaville ezen időszakát, a dal
egy sora jut eszembe minduntalan: "There's just one chance to survive"
- s valóban, ez csak egy esély volt a túlélésre...
Azt
hiszem ekkor, 1997-ben szakadt ketté igazán az együttes tábora: míg az
ős-Alphaville rajongói kitörő örömmel fogadták az "új" zenei irányt,
addig a nagy ívű zenei fejlődést mutató Utopia-Blue-Prosti korszak
rajongói inkább csalódással és fanyalgással. A dolgot még inkább
tetőzte Echolette távozása az együttesből: bár az új album dalait még
együtt írták meg, a felvételeken már nem működött közre. Ekkor és ezek
után következett a "Megváltás" album.
#update
A Salvation 2023-as remastered kapcsán a dalnak valamennyi remixét
kiadták - az addig meg nem jelenteket is - a kiadvány második és
harmadik lemezén. Mivel az együttesnek ez volt talán a legtermékenyebb
időszaka a remixeket illetően, nézzük sorba a Wishful Thinking
változatokat:
- radiomix turbobeat (ez a single verzió is egyben)
- turbobeat extended
- physical shortcut
- physical 12" mix
- mars attax maix
- kai matthiesen mix
- little man jungle mix
- demo version
- album version
Ami feletébb örvendetes, hogy a Salvation dupla LP D oldalára a single
és a Physical 12" mix is felkerült. (És azt már csak tényleg zárójelben
jegyzem meg, hogy a még kislemezen megjelent Flame és Soul
Messiah dalokhoz is remek mixek készültek.)
vafe/2009 nyarán/2026 nyarán

|
 |
|